Masterton na pomysł konkursu wpadł w 2016 roku po wizycie w Zakładzie Karnym w Wołowie, zorganizowanej w ramach programu Rozczytana Aglomeracja. Więźniowie wołowskiej placówki zachwycili gościa poziomem znajomości jego twórczości i autor „Magii seksu” postanowił im się jakoś zrewanżować. - Uderzyło mnie, że są bardzo zainteresowani czytaniem i pisaniem (w końcu mają na to mnóstwo czasu) - mówi Masterton. - Ale przyszło mi też do głowy, że wielu z nich ma do opowiedzenia ciekawe osobiste historie - niekiedy bardzo bolesne - ale nie ma możliwości przekazania tych historii światu poza celami. Pomyślałem, że gdyby byli w stanie pisać historie, prawdziwe lub fikcyjne, byłoby to dla nich bardzo terapeutyczne, a gdyby zdobyli nagrodę lub przynajmniej jakiegoś rodzaju uznanie, dałoby im to poczucie dumy i spełnienia, o które tak trudno za kratami.
Graham Masterton wymyślił więc konkurs, który z miejsca wdarł się do grupy najpopularniejszych konkursów w polskim więziennictwie. W jego dotychczasowych sześciu edycjach wpłynęło ponad 600 opowiadań, a każde z nich na język angielski przetłumaczyła Katarzyna Janusik z Wrocławskiego Domy Literatury, partnera konkursu. Masterton za każdym razem wybiera bowiem zwycięzców sam, konsultując decyzję wyłącznie z Joanną Opiat-Bojarską, popularną autorką kryminałów.
Nie dość tego, Masterton co roku przylatuje do Polski, by osobiście wręczyć nagrody laureatom konkursu. Tym razem przyleci dodatkowo na początku marca, by uświetnić swą obecnością oficjalny start siódmej edycji konkursu. Już 2 marca wygłosi wykład o sztuce pisania dla pensjonariuszy Zakładu Karnego w Wołowie, by zachęcić ich do sięgnięcia po pióra.
- Jestem zdumiony, że konkurs odbywa się już po raz siódmy i muszę podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do jego powstania - dodaje autor.
Przypominamy, że brytyjski pisarz szczególnie upodobał sobie Aglomerację Wrocławską. We Wrocławiu przy ulicy Kiełbaśniczej stoi już choćby jego własny krasnal. Masterton darzy sympatią nawet najmniejsze miejscowości Aglomeracji, w których od 2016 roku odbył aż 25 spotkań autorskich, toteż tym razem zgodził się przyjąć zaproszenie od Koła Gospodyń Wiejskich w Ślizowie (gmina Syców), do którego zawita 1 marca o godzinie 19.00, oraz od czytelników Gminnej Biblioteki Publicznej z Wiszni Małej, którą odwiedzi 2 marca o godzinie 17.00. Na oba spotkania serdecznie zapraszamy. Ciasta z pewnością nie zabraknie! ;)
Zdjęcie: Grzegorz Rajter