Program „Rozczytana Aglomeracja” powstał w 2015 roku. Miał on być działaniem promującym czytelnictwo wśród mieszkańców Aglomeracji Wrocławskiej. Pierwsze działania nakierowane były na najmłodszych. To właśnie dla nich zorganizowaliśmy pierwsze spotkania autorskie. Od samego początku, dzięki wsparciu Domu Wydawniczego REBIS, dbaliśmy również o to, by do bibliotek w całej Aglomeracji Wrocławskiej trafiały nowe, atrakcyjne pozycje wydawnicze. Sukcesywnie do Rebisu dołączali kolejni dobroczyńcy: Wydawnictwo Albatros, Wydawnictwo SQN, Wydawnictwo Dolnośląskie, Wydawnictwo Książnica, Wydawnictwo Wilga, Wydawnictwo Uroboros, Wydawnictwo Warstwy oraz Wydawnictwo Książkowe Klimaty.
Projekt nabrał rumieńców w roku 2016. Zainteresowanie naszą inicjatywą spowodowało, że podjęliśmy decyzję o rozszerzeniu oferty spotkań autorskich również o spotkania skierowane do innych grup wiekowych. W roku 2016 we wszystkich gminach Aglomeracji Wrocławskiej odbyło się ponad 50 spotkań czytelników z twórcami. Sukces działań prowadzonych w 2016 roku pokazał, iż idea i wydarzenia organizowane przez Rozczytaną Aglomerację są bardzo potrzebne w społecznościach lokalnych. Zachęceni pozytywnym odbiorem nie tylko mieszkańców, ale również współpracujących z projektem autorów, w roku 2017 dalej sukcesywnie rozwijaliśmy przedsięwzięcie. Miłość do literatury rozbudzali w najmłodszych Agnieszka Gil, Tomasz Duszyński oraz Marcin Pałasz, którzy są zaangażowani w nasz program od momentu jego powstania.
Zadbaliśmy też o dorosłych odbiorców, dzięki czemu rok 2017 obfitował w spotkania autorskie. Czytelnicy spotkali się ponownie z Agnieszką Lingas-Łoniewską. Do grona autorów dołączyły również kolejne pisarki, cieszące się dużym uznaniem: Hanna Cygler oraz Magda Knedler. Był to rok wyjątkowy również pod względem wizyt zagranicznychaAutorów. Aglomerację Wrocławską odwiedził Jonathan Carroll, który od lat znajduje się w światowej czołówce pisarzy z gatunku fantastyki! Spotkania były wspaniałą okazją do bliższego poznania autora, którego na początku pisarskiej działalności wspierał sam Stanisław Lem.
Ponownie na spotkania autorskie przyleciał do Aglomeracji Wrocławskiej Graham Masterton, któremu nasz program stał się szczególnie bliski. To właśnie w Polsce, dzięki działaniom Rozczytanej Aglomeracji, Masterton postanowił zostać inicjatorem i patronem Ogólnopolskiego Konkursu „W więzieniu pisane”, który był skierowany do osób przebywających w zakładach karnych na terenie całego kraju. Przypomnijmy, że impulsem do powstania konkursu była wizyta pisarza w Zakładzie Karnym w Wołowie, która miała miejsce w 2016 roku - odbyła się również na zaproszenie Rozczytanej Aglomeracji. Pozytywnie nią zaskoczony pisarz przyznał, że było to jedno z najlepszych spotkań w całej jego pisarskiej karierze. Tak powstał wyjątkowy projekt, jakim jest konkurs „W więzieniu pisane”. To duże przedsięwzięcie miało szansę dojść do skutku dzięki silnemu wsparciu Zakładu Karnego w Wołowie, Gminnej Biblioteki Publicznej w Wołowie oraz Domu Wydawniczego REBIS i wydawnictwa Albatros. W pierwszej edycji konkursu przesłano aż 130 opowiadań, które zostały przetłumaczone na język angielski i przekazane pisarzowi. Graham Masterton sam wybrał laureatów oraz osobiście wręczył nagrody zwycięzcom na specjalnie przygotowanej gali, która odbyła się w Zakładzie Karnym w Wołowie. Od tego czasu odbyły się cztery kolejne edycje konkursu, a w pięciu dotychczasowych edycjach wpłynęło ponad 500 tekstów od pensjonariuszy zakładów karnych z całej Polski.
Rok 2018 był dla nas wyjątkowy ze względu na wizytę Józefa Hena, wybitnego pisarza, reportażysty, dramaturga, autora scenariuszy filmowych i telewizyjnych oraz reżysera. Spotkania z tym żywym świadkiem historii cieszyły się ogromną popularnością, co doprowadziło do jego kolejnej wizyty w 2019 roku. Ten sam rok przyniósł wizytę jego syna, Macieja Hena, a także realizowany wspólnie z Wrocławskim Domem Literatury projekt „Szkoła Gatunku”, w ramach którego warsztaty dla młodzieży Aglomeracji Wrocławskiej poprowadzili Magdalena Grzebałkowska, Małgorzata Gutowska-Adamczyk oraz Łukasz Orbitowski.
Lata 2020-21 przyniosły ograniczenie liczby spotkań z oczywistych względów, ale mimo to udało nam się gościć m.in. Magdę Knedler, Martę Matyszczak, Joannę Opiat-Bojarską, Marię Paszyńską, Macieja Hena, Mariusza Urbanka i - tradycyjnie już - Grahama Mastertona, który odwiedził nas dwukrotnie w drugiej połowie 2021 roku, uświetnił swą obecnością pokaz filmu „Manitou” we wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty i został uhonorowany własnym krasnalem w stolicy Dolnego Śląska.
Listę wydarzeń, odbywających się w ramach Rozczytanej Aglomeracji znajdziecie tutaj oraz na naszym profilu na Facebooku. Bądźcie czujni ;)